minos
17 آذر 1401 - 11:06

پرهیز از روش‌های غیرمجاز شکار/ دام‌های هوایی و شب‌دام ممنوع

مسوول اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست مازندران گفت: برخی روش‌های دام‌ ازجمله دام هوایی، شکار و زنده‌گیری به شیوه دام و تور جز شیوه‌های غیرمجاز صید و شکار در استان بوده که همیشه ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، این روزها طبیعت مازندران میزبان پرندگان مهاجری است که کیلومترها را پیمودند تا خود را به استان مازندران برسانند. 

معمولا در این فصل از سال طبیعت استان میزبانی از پرندگان مهاجر را برعهده دارد، چراکه شروع فصل سرد موجب می‌شود آنان به دامن طبیعت مازندران پناه ببرند.

کوروس ربیعی مسوول اداره حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران امروز در گفت‌وگویی، با بیان اینکه شاهد حضور پرندگان مهاجر در تالاب‌ها و آب‌بندان‌های استان هستیم، اظهار کرد: با نخستین بارش پاییزی و آبگیری محیط تغذیه‌ای در تالاب‌های استان شرایط مهاجرت گونه‌های بیشتر پرندگان فراهم می‌شود.

وی با اشاره به ممنوع بودن شکار پرندگان، افزود: صدور پروانه شکار نیز کماکان منتفی است. 

مسوول اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست استان مازندران بیان کرد: برخی روش‌های دام‌ ازجمله دام هوایی، شکار و زنده‌گیری به شیوه دام و تور جز شیوه‌های غیرمجاز صید و شکار در استان بوده که همیشه ممنوع است. 

ربیعی با اعلام اینکه امسال هیچ پروانه شکار و صید صادر نکردیم، تصریح کرد: همچنین شکار در شب هم ممنوع بود، باتوجه به اینکه پرندگان طبق عادات در درون زیستگاه جابه‌جا می‌شوند برخی با برپایی دام شبانه برپا اقدام به شکار پرندگان می‌کنند که ممنوع است. 

وی یادآور شد:  در شب هم شکار ممنوع است تخلف محسوب می‌شود همیشه مقابله با روش‌های غیرمجاز صید جلوی تخلفات شکار و صید گرفته شود چون برای باتوجه به اینکه پرندگان برای گذران زندگی به امنیت و تغذیه نیاز دارند لازم است مردم مازندران رسم معمان‌نوازی را همانند گذشته بجای آورند. 

مسلم آهنگری فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران امروز در گفت‌وگویی، اظهار کرد: باتوجه به حضور حضور پرندگان مهاجر در طبیعت استان گست و پایش‌ها با حساسیت در دستور کار محیط‌بانان قرار دارد. 

وی به حضور حدود ۳۰۰ محیط‌بان در طبیعت مازندران اشاره کرد و افزود: از تعداد محیط‌بانان، ۱۰۰ محیط‌بان در تالاب‌های استان مشغول حفاظت هستند که این تعداد پاسخگوی مناطق نیستند و  کمبود نیرو را ازطریق همیاران دوستداران محیط زیست جبران می‌کنند. 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام اینکه نباید مهمان‌کُشی راه بیندازیم، تصریح کرد:  پرندگان مهاجر هزاران کیلومتر پرواز می‌کنند و خود را به طبیعت مازندران می‌رسانند که باید میزبان خوبی از آنان باشیم. 

آهنگری با هشدار اینکه غرقابی شدن شالیزار‌ها در برخی مناطق مرکزی و جلگه‌ای استان به سودجویان فرصت داد تا اقدام به برپایی دام‌های هوایی کنند، گفت: نصب هرگونه دام هوایی براساس ضوابط و قوانین محیط زیست ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی و قضایی می‌شود. 

پایان پیام/۸۶۰۳۴/غ

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 901554