minos
01 دی 1401 - 10:21

ذخایر راهبردی دارو تا پایان بهمن‌ماه به ۱۰۰ درصد می‌رسد

سخنگوی وزارت بهداشت از تکمیل ذخیره راهبردی دارو تا پایان بهمن ماه سال جاری خبر داد‌.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، پدرام پاک‌آیین اظهار کرد: با تدابیر عاجل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ذخایر دارویی بالای 6 ماه کشور  از 33 درصد در ابتدای مهرماه به 58 درصد رسیده و تا پایان بهمن ماه به 100 درصد خواهد رسید.

وی گفت: برای تثبیت ذخیره راهبردی 100 درصدی در آینده لازم است شرکت‌های تولید کننده دارو تسهیلات گرفته و خطوط تولید فرسوده خود را بازسازی کنند. 

پاک‌آیین مهمترین مشکل در تامین دارو  را کمبود نقدینگی دانست و اظهار کرد: تاکنون از  15 هزار میلیارد تسهیلات بانکی مصوب بانک مرکزی کمتر از  2 هزار میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل پرداخت شده است. به عبارت دیگر 13 بانک عامل متعهد شده‌اند که نقدینگی شرکت‌های دارویی را  با ارائه تسهیلات  افزایش دهند، اما تنها دو بانک به تعهد خود در این زمینه عمل کرده‌اند.

سخنگوی وزارت بهدشت، سیاست این وزارتخانه را حمایت حداکثری از تولید دارو در داخل کشور دانست و گفت: به تدریج و با افزایش ذخایر راهبردی، واردات دارو محدود می‌شود و به کمک وزارت صمت برای واردات تجهیزات ساخت دارو نیاز داریم. در عین حال هرگاه واردات دارو به دلیل کمبود تولید نسبت به تقاضا ضرورت پیدا کند، با توجه به شمول مالیات بر ارزش افزوده دو درصدی در مبادی گمرکی که مجلس شورای اسلامی به تازگی تصویب کرده، نسبت به واردات دارو اقدام خواهد شد؛ چرا که اولویت با تامین دارو و آسان سازی دسترسی مردم به آن است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 925935